WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI – uczciwy Polak, obywatel, człowiek

Warto być człowiekiem uczciwym. Zwykłe zdanie, zdaje się być wręcz banalne w swojej oczywistości. A jednocześnie zdanie, które można interpretować—zwłaszcza we współczesnym świecie, pozbawionym wielokroć treści zwykłej, altruistycznej uczciwości—jako coś za coś, na zasadzie: warto być, a więc się opłaca. I po prawdzie nic w takiej interpretacji złego nie ma. Tak, opłaca się być człowiekiem uczciwym. Warto być człowiekiem porządnym. W jakimkolwiek świecie. A autor tego zdania żył w kilku ‘światach’ przez swoje długie, dziewiędziesięciotrzyletnie życie. I w każdym z tych ‘światów’ był człowiekiem uczciwym. Godnym, jako Polak, jako patriota, jako człowiek. Nazywał się Władysław Bartoszewski. Zmarł dziś w Warszawie. Nie, nie był człowiekiem odległej, wczorajszej epoki. Był człowiekiem epoki, w której żył. Wczorajszej i dzisiejszej. Bo uczciwość, spolegliwość i obywatelskość to nie pojęcia mód czy stylów. To cechy charakteru.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture, society and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>