skoro o muzyce …

… kilka dni temu, 21 września w Pennemunde na wyspie Uznam, Bałtycka Filharmonia Młodzieżowa dała koncert z udziałem bardzo popularnego pianisty polsko-kanadyjskiego, Jana Lisieckiego.
Jan Lisiecki, to od lat wczesnej młodości ulubieniec publiczności i dyrygentów. Z rozwianą, ślowiańską czupryną pochyloną nad czarno-białą klawiaturą fortepianu budzi wizje romantycznych pianistów z odległej epoki. Jednocześnie ujmuje wszystkich swoją prostotą i bezpośredniością. Jego sukcesy muzyczne wydają się iść w parze ze skromnością i szczerością osobowości.
A oto wyjątkowo udane zdjęcie Jana ze sceny Bałtyckiej Młodzieżowej Orkiestry Fimharmonicznej, autorem zdjęcia jest fotograf Peter Adamik z Berlina.

Dla tych nielicznych, którzy interesują sie muzyką klasyczną a tego nie wiedzą oraz pozstałych Czytelników, warto dodąć, że młody pianista mieszka też, jak wcześniej wspomniany we wcześniejszym tekście K.Jabłoński, z Calgary. Naturalnie koncertujący po całym świecie Lisiecki mieszka w Calgary niezbyt często, LOL. Wiekszość życia od kilku juz lat spędza w hotelach siedzib znanych sal koncertowych na całym świecie. Czyżby te miasto, stolica oleju i nafty, serce wielkiego byznesu w Kanadzie – miało w sobie jakieś wyjątkowe, ukryte nurty artystyczne? Po koncercie Orkiestry na wyspie Uznam (mieszkańcy Szczecina i Wolina mogli go tam bez kłopotu oglądać, bo to wszak tuz ‘za miedzą’), Orkiestra z Lisieckim dała koncert w Mediolanie we Włoszech.
(zdjęcie z zasobów własnych Orkiestry na ich stronie na Facebook). Dla zainteresowanych, oto link do strony www Baltic Youth Philharmonic – wyjątkowej orkiestry poświęconej młodym muzykom całego regionu wybrzeża bałtyckiego.
Natomiast my, nad Pacyfikiem, będziemy mieć szansę usłyszeć go dopiero 2 marca w Victorii. Będzie tam grać Koncert Fortepianowy G minor Maurice’a Ravela. W międyczasie, jeśli ktoś bardzo chce, to może jechać do Łodzi, Goteborga, Tokyo, Paryża lub Toronto na wcześniejsze koncerty. Ja po prostu posłucham z CD jego wcześniejszych nagrań. Do marca. A w marcu w Victorii.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture, scena and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>