Koncert Krzysztofa Kaczki

Trwające właśnie w Kanadzie Dni Kultury (tradycyjnie ostatnie dni września) zainicjowano w Surrey Art Centre rozpoczęciem nowej serii koncertowej organizowanej przez kanadyjska pianistkę, Sarę Hagen. Urocze przedpołudniowe koncerty, zwane Coffee Concerts, otworzyła w czwartek, 27 września, wyjątkową przyjemnością: solistą pierwszego koncertu był świetny flecista polski, Krzysztof Kaczka.

K. Kaczka w rozmowie z autorem blogu


W kilku słowach wstępnych Sarah przypomniała jej pierwszy kontakt przed laty z Krzysztofem w Banff School od Arts, gdzie flecista był wówczas rezydentem, późniejsze przypadkowe spotkanie na moście w Paryżu i wreszcie owoc tych spotkań, wspólny koncert w Vancouverze. Organizatorem tego koncertu było wówczas Stowarzyszenie ‘Pod skrzydłami Pegaza’. Tak pani Hagen w powitaniu przed koncertem, jak i w prywatnej rozmowie ze mną pan Kaczka, ze wzruszeniem wspominali ten ówczesny uroczy wieczór w Gastown, ulice pełne śniegu i świąteczny, bajkowy nastrój.
Krzysztof Kaczka jest od ponad roku zatrudniony w jednej z czołowych orkiestr symfonicznych w Chinach, w mieście Guangzhou. Jak mi ze śmiechem powiedział; ot, taka 20 milionowa mieścina.
W Surrey, w sali Studio Theater wszystkie miejsca były zajęte, atmosfera bardzo sympatyczna.
Artyści grali trzy utwory: Sonatę skrzypcową nr 18 G dur z częściami Allegro con spirito i Allegro mistrza Mozarta. Jako, że duża ilość kompozycji pisana była dla solowych popisów instrumentów innych niż flet – muzycy często uciekają się do ponownej aranżacji i dostosowania partytury do własnych potrzeb instrumentalnych. Tak też i stało się z tą sonatą, którą Krzysztof Kaczka zamienił ze skrzypcowej na sonatę na flet i fortepian. Zwłaszcza część druga, Allegro, zabrzmiała bardzo świeżo i wprowadziła słuchaczy w nastrój oczekiwania następnych interpretacji muzycznych.
Niewątpliwa ciekawostką była prezentacja muzyki Wilhelma Gabrielskiego.
Gabrielski (lub, w najczęściej spotykanej wersji: Gabrielsky) był zapomnianym dziś , a w dobie wczesnego romantyzmu niemieckiego cenionym muzykiem na dworze króla Prus. W 1814 grał w teatrze w Szczecinie, a od 1816 już na stałe w Berlinie w kapeli królewskiej. Poza faktem, że urodził się w tymże Berlinie, jako syn oficera armii pruskiej i zmarł w tymże mieście we wrześniu 1846, niewiele więcej z jego biografii wiemy. Zostawił jednak szereg utworów, większość z fletem w partiach solowych. Do najbardziej znanych był dedykowany królowi Wirtembergii Wielki Kwartet nr 2. Dla zebranej w Surrey publiczności Kaczka przygotował Adagio i Wariacje na Flet opus71 Gabrielskiego.
Była to muzyka niezwykle żywa, oryginalna. Wyraźnie sugerowała kompozytora dojrzałego i zdolnego. Co tworzyło dobrą parę w zestawieniu z równie dojrzałym i zdolnym wykonawcą w Surrey.
Sarah Hagen wywiązała się z roli akompaniatora wyśmienicie. Jej fortepian tworzył idealne, subtelne tło dla fletu.
Natomiast ostatni, trzeci utwór koncertu, Sonata A dur Cesara Francka, autora słynnego Panis Angelicum, pozwolił tej uroczej parze muzyków na jednoczesne rozwinięcie skrzydeł. Franck, francusko-belgijski kompozytor romantyczny, w tej sonacie pozwala obu instrumentom na pełen duet, dialog muzyczny.

S. Hagen i K. Kaczka (po koncercie)


Był to nad wyraz przyjemny poranek (a nie jak sądziłem z wcześniejszej zapowiedzi, wieczór) muzyczny. Na następny Sarah Hagen zaprasza 18 października do Surrey Art Centre na koncert tenora, Kena Lavigne.
A Krzysztof Kaczka tak, jak nagle i niespodziewanie się pojawił, tak równie nagle odjechał do Banff, potem Toronto i Nowego Jorku. Miejmy nadzieję, że na kolejne spotkanie muzyczne nie będziemy musieli czekać znowu tyle lat ile od poprzedniego koncertu w Gastown.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), scena and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>