o spotkaniu i …melancholii

“Strumień” raz jeszcze, a w zasadzie niedzielne spotkanie z Czytelnikami w Guildford. Otóż ‘po znajomości’ (może z prozaicznego faktu, że prócz tego blogu, wydawcą „Strumienia” jest ta sama osoba, nieskromne Ja …) trochę więcej informacji o spotkaniu mam.
Jak w poprzednim wpisie wspominałem, po letnich wojażach i nowojorskich spacerach wrócił do Vancouveru Andrzej Busza i z przyjemnością zobaczymy i posłuchamy go na spotkaniu.

Andrzej Busza przed ulubioną kawiarnią w Vancouverze


Po bardzo aktywnych miesiącach przygotowywania retrospektywnych wystaw i w Polsce i i w Vancouverze – będziemy mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z Piotrem Smolarkiem, synem znanego polskiego abstrakcjonisty-konstruktywisty, Waldemara Smolarka. Bardzo dużych na ogół rozmiarów obrazy olejne Smolarka trudno by było przygotować do jednorazowej, parogodzinnej ekspozycji. Uda nam się natomiast pokazać Państwu rysunki i szkice artysty. Nawet z możliwością ich zakupienia. Nie zawsze mamy szanse wejść w posiadanie prac artysty, którego obrazy znajdują się w szeregu renomowanych muzeów i galerii.
Od lat związana z pismem i środowiskiem emigracyjno-polonijnym Karolina Piotrowska zaprezentuje kilka swoich utworów.

jedna z kompozycji W. Smolarka

Warto więc te popołudnie zarezerwować i przyjść na spotkanie.

No a cóż poza tym? Lato mija. Liście powoli tracą świeżość swej zieleni, żółkną, brązowieją. Jeszcze grzeją promienie słońca, jeszcze pszczoły i motyle szybują od kwiatka do kwiatka na rabatach, a już zapach ziemi o zmierzchu jest inny, już świty nie te same. Jesień puka nam do drzwi, zagląda w okna.
Lubię tą wczesną jesień. Lubię jej specyficzny, nieco melancholijny nastrój. Nastraja do wspomnień. Do tanich i łatwych podróży w czasie i przestrzeni. Gdzieś na łąkę jakąś nad rzeczką wijącą się wzdłuż podlaskich pagórków, na ścieżyny piaskowych traktów w sosnowych lasach mazowieckich, na wzgórza kaszubskie, skąd hen, po widnokrąg, wzrok ogarnia jesienną szachownicę pól. …

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>