Spotkanie ze Sztuką i Jej twórcami

Naturalnym salonem i podwórkiem polskiej literatury i sztuki powstającej poza granicami Kraju było zawsze lokalne środowisko polskie. Czy w Chicago, Londynie, Paryżu, czy w Toronto, Vancouverze, Montrealu.
Działo się tak ‘od zawsze’ poniekąd. Poeta, pisarz, malarz, aktor żył w środowisku. Istniał. Bez względu na publikacje gdzieś tam, lub nawet ich brak. Istniała stała więź między tym twórcą a lokalną grupą odbiorców. Dziś nie jest to już ani tak naturalne ani łatwe do zauważenia.
Częściej spotykamy się na lokalnych scenach lub w lokalnych salonikach z twórcą z Kraju niż z ‘własego chowu’ pisarzem, muzykiem: artystą. Jedyne, co tu i ówdzie jeszcze przetrwało (a nawet się rozwinęło) to quasi amatorsko-profesjonalne teatry polonijne.
I jakkolwiek sam proces twórczy jest zawsze prawie procesem samotnym, mnisim poniekąd, o tyle świadomość zakotwiczenia w pewnym miejscu i czasie jest dla artysty niezbędna. Stwarza uczucie pewnej (nawet jeśli iluzorycznej) stabilności, potrzebności.
Coroczne spotkania rocznika ‘Strumień’ z Czytelnikami stwarzają taką okazję. Czasami odnoszę wrażenie, że łatwiej jest spotkać osobiście polskiego pisarza, gdzieś na jakiś krajowych spotkaniach specjalnie w tym celu organizowanych niż tu, gdzie on(a) mieszka, tworzy. To tak, jakby w świecie absurdu był on(a) emigrantem Emigracji. A to niedobrze. Warto więc na te spotkania przyjść. Znajomości odnowić. Posłuchać, co w trawie piszczy. Bo piszczy tym samym tonem, tymi samymi doświadczeniami, które są naszymi, mieszkającymi poza Krajem, udziałem.
Jedną z czołowych postaci Literatury Polskiej powstałej poza Polską jest obecnie Andrzej Busza. Mniej ekstrowertyczny niż wiekszość jego pokoleniowych kolegów po piórze na obu brzegach Atlantyku, Busza zawsze wydawał się nieco enigmatyczny w obecności emigracyjnej. Tegoroczny numer “Strumienia” poświęca temu poecie wiele uwagi. Będzie niezmiernie ciekawym posłuchąć i jego poezji i nawiązać rozmowę z poetą na spotkaniu 2 września.
Naturalnie, nie tylko o Buszy i nie tylko z Buszą będzie to spotkanie. Ale ten wątek wydaje się być bardzo ciekawy i warty naszego czasu i uwagi.
Więc 2 września, o 4.30 w Guildford Recreational Centre (przy Bibliotece Miejskiej). Tak, jak na spotkaniach poprzednich, bedzie możliwość zakupienia własnych egzemplarzy ostatniego i poprzednich wydań pisma i zebrania autografów niektorych autorów.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture, society and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>