Steve Jobs – komputery i cywilizacja

Zmarły wczoraj 56-letni Steve Jobs miał olbrzymi wpływ na rozwój i kolosalną zmianę, jaka zaszła w cywilizacji człowieka poczynając od lat 70. ub. wieku. Wydaje mi się, że porównywalną do rewolucji jaką wprowadził telegraf i radio. Tyle, że radio i telegraf, w porównaniu z elektronicznym tajfunem desk i laptopów oraz telefonów komórkowych, przypominały bardziej lekki wiaterek niż cywilizacyjny sztorm. Od 1976. , roku pojawienia się na rynkach światowych pierwszego masowego komputera personalnego (desktop) cywilizacja weszła w nowy wymiar przepływu i dostępu do informacji, wiedzy. Nie tylko, zmieniła sposób komunikowania się, porozumiewania między sobą. Te zmiany legły u podłoży wielu rewolucyjnych zmian socjalnych, politycznych.
Człowiek pierwszej połowy XX wieku jest diametralnie odmiennym zwierzęciem socjalnym od człowieka pierwszej połowy XX wieku. Stałe zmiany, niekończąca się ewolucja człowieka są esencją naszego grupowego i indywidualnego ego. Od czasu do czasu na scenie ludzkości pojawija się ludzie, którzy są tej podróży, tych zmian, katalizatorami. Takim człowiekiem w skali globalnej był w XX wieku Steve Jobs. Jeden z nielicznych, o którym można powiedzieć bez dozy przesady, że zastał świat innym niż go zostawił.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in Cywilizacja, blog Bogumiła (polski), reflection on culture, society. Bookmark the permalink.

One Response to Steve Jobs – komputery i cywilizacja

  1. Marylka says:

    Kreatywnosc naszej obecnej cywilizacji manifestuje sie coraz bardziej zaawansowana technologia, poszukujac i dochodzac coraz blizej (chociaz w zamian) do utraconych kiedys mozliwosci porozumiewania sie. Wgryzanie sie w ludzki mozg zainspirowalo ere komputerowa i niewatpliwie Steve Job uzywal go troche wiecej niz inni, a ze przy tym byl tak skromnym i madrym czlowiekiem to zdobyl serca wielu w tym i moje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>