Surrey 2011

Pisałem tu już w poprzednich latach o zmieniających się obliczach tego oryginalnego miasta. Miasta, które stale mnie zaskakuje, które stale pełne jest sprzeczności i dychotomii obrazujących, jak w laboratorium, Kanadę i świat za lat 20-30.
Miasta stare, ukształtowane zmieniają sie b. powoli, niezauważalnie. Miasta, takie jak Surrey w Kolumbii Brytyjskiej, przez fakt, że długo były pół-miastami pół-wioskami (mimo dużego obszaru) otwierają olbrzymie pespektywy dla planistów, urbanistów, polityków, socjologów. Są jak tabula rasa, którą można zapełnić nowymi treściami. I naturalnie, oprócz zmian planowanych, interesujący jest tu czynnik kompletnej niewiadomej, przypadkowości, która zalezy od tego, kto i w jakiej ilości tu zamieszka. Kto wypełni te przestrzenie niezagospodarowane. Czy nowoprzybyli ulegną asymilacji do zastanego charakteru miasta i mieszkańców? Czy też może własnie odwrotnie: miasto ulegnie asymilacji w kierunku nowoprzybyłych wartości i zwyczajów?

żagle pawilonów przed Festiwalem


Po raz czwarty miasto organizuje Surrey Fusion Festiwal w Holland Park w dzielnicy Whalley. Dziesiątki tysięcy osób przez dwa dni (17 i 18 lipca) uczestniczyć będzie w oryginalnej wizytówce mozaiki etnicznej Surrey i Greater Vancouver. Po raz czwarty brać w tym będzie udział grupa polska. Tym razem w ambitnym programie opartym na biografii Marii Curie-Skłodowskiej. Ciekawym, jak im to sie uda tymrazem. Poprzedni temat Polski średniowiecznej zdobył pierwsze miejsce. Ten może być trudniejszy. Typowych tłumów tego rodzaju popularnych festynów zbyt ambitne propozycje mogą nie zainteresować. Jak pogodzić popularność z wartością wyższą? Organizatorom, (więc głównie p. Krystynie Połubińskiej) życzę by ten kłopot rozwiązali sprytnie i powtórzyli ubiegłoroczny sukces.

Surrey Pride


Ledwie tydzień temu zakończył się drugi, bardziej jeszcze zaskakujący dla tego miasta, festyn Surrey Pride organizowany dokładnie w tym samym parku. Znamy i wiemy, jaką olbrzymią popularnością cieszy się jedna z największych atrakcji turystycznyvch Vancouveru, słynna Gay Pride Parada w Vanouverze. Ale czy komukolwiek 5 lat temu przyszłoby do głowy myśleć o publicznym pokazie społeczności LGBT w Surrey? Miasto zmienia się, przeobraża na naszych oczach w tempie błyskawicznym. Ciągle jeszcze nie wiadomo, co z tego wielkiego eksperymentu wyjdzie. A to wielce intrygujące pytanie, bo być może ten eksperyment autentycznej wielkulturowości to przyszłość dużej części świata, który pęka w szwach przeludnienia. Zapraszam więc wszystkich do obserwowania Surrey. To ciekawe laboratorium świata. A przy okazji zajrzyjcie do laboratorium pani Marii Currie-Skłodowskiwej w namiocie polskim w Holland Park. Przekonacie się sami, jak ważne i czasami zaskakujące są doświadczenia laboratoryjne.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>