Lato

Jakże w srodowiskach artystyczno-estradowych określało się drzewiej lato? Sezon ogórkowy. Miało to oznaczać jakiś stan błogiej sjesty, intelektualnej drzemki i okres odgrzewania popularnych dań, które nie wymagają wiekszego wysiłku ‘kulinarnego’. Ot, taka sałatka ogórkowa. Wystarczy pokroić w plasterki, posolic, skropić octem lub smietaną i voila! Obiad gotowy.
Mało to się dzis w praktyce potwierdza jako, że lata pełne sa własnie najróżniejszyvch festiwali teatralnych, filmowych. Duże ośrodki kulturalne pełne turystów i odwiedzających gwiazd i gwiazdeczek. Często okazja do zobaczenia wybitnych prezentacji i interpretacji gości z innych terenów. Termin mało więc adekwatny dziś, aliście jakoś się ostał i wpływa na pewna opieszałość twórczą. Stąd i moje tu gaworzenie i posty niezbyt częste. Zreszta i ,twórczość, nijaka. Zwykłe tam zapiski i refleksje. Komuś, kiedyś i gdzieś może do czegoś przydatne.
Lato więc, owa sjesta. Ale zawsze mi to przypomina znaną sztuke hiszpańskiego dramaturga Vallejo, którą dla jednego z warszawskich teatrów przetłumaczyła w 1976 moja ciotka Kazimiera Fekecz – “Gdy rozum śpi, budzą się upiory” . I tak już się dzieje, że faktycznie ulice naszych miast i wsi pełne są takich wałęsających się pseudointelektualnych zombii, które oferują nam swe “złote myśli’ na tematy polityczne, społeczne, a już zwłaszcza moralne. Cóz, demokracja ma swoje prawa. A ciepły zapiecek tradycyjnych przyzwyczajeń i sposobu widzenia świata to wygodny parawan, za którym łatwo skryć i strachy i lęki własne.
Szczerze więc polecam do sałatki ogórkowej dodać też trochę pieprzu. Pikantność i ostrość dań, to czasem najlepsze lekrstwo na mdłość potrawy. Słowem sałatkę nieco … . No, domyślacie się Państwo, co z nią zrobić.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>