“Polski” Seattle nad Pacyfikiem

16 maja miało miejsce bardzo miłe i wesołe sptkanie Salonu Poezji w Seattle (USA). “Wesołe” bo Panie i Panowie z Salonu zaprosili Polaków na spotkanie z fraszką polską. No, a jak fraszka, to wszak trudno być smutnym.
Ciekawym i pozytywnym elementem był przyjaz całej grupy gości z ‘zagranicy” (sic!). Otóz sąsiadujące ze stanem Washington kanadyjskie miasto Surrey z działającym tamże stowarzyszeniem “Pod skrzydłami Pegaza” ściągnęło do Seatle dwoma samochodami wypełnionymi swoimi sympatykami. I ja tam sie znalazłem. Miodu i wina nie piłem, bo byłem jednym z kierowców, alem smakołyków i pysznego polskiego obiadu sobie nie żałował. No, a potem już uczta ducha.
Bardzo miły i uroczy Dom Polski w Seattle służył nam gościną. Po żartach fraszki polskiej na przestrzeni dziejów, bardzo miłych wrażeń dostarczył krótki koncert muzyczny. Od muzyki popularnej (Marzanna Buchowska w świetnej interpretacji piosenki “Moje ostatnie Bolero” Agnieszki Osieckiej) po perełki muzyki klasycznej (Marzena Szlaga na fortepianie i Aurika Chęcińska-Hays na skrzypcach). W tej muzycznej składance nie zabrakło też głosu polskiego – Checińska-Hays przy akompaniamencie Szlagi wykonały drugą cz. II Koncertu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego.


Nad całościa pracowały panie Lena Wrożyńska i Ola Monk. Pani Lenie Wrożyńskiej wtórował w konferansjerce popularny w ‘polskim’ Seattle poeta Leszek Chudziński. Uczone wprowadzenie w historię fraszki, a zwłaszcza fraszki polskiej, podał pan Przemysław Chojnowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (przebywający na stypendium Fundacji Fullbrighta na Uniwersytecie Washington).
Warto też zaanonsować ciekawą retrospecktywę twórczości Andy Warhola, jaka ma obecnie miejsce w Muzeum Sztuki w Seattle.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski), reflection on culture. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>