Erik Czapnik

Dzsiaj w Ottawie odbył się pogrzeb Erika Czapnika, 51 letniego policjanta z Ottawy zamordowanego brutalnie przez oficera RCMP.
W kondukcie pogrzebowym szło tysiace oficerów wszystkich formacji policyjnych z Kanady i kilku innych krajów. Wyraźnie wyróżniały sie karminowe kolory formacji RCMP. Były też setki Polaków i polski ambasador.
Zastanawia mnie ten pogrzeb, to morderstwo. Przez dłuższy czas zaraz po mordzie Czapnika media podawały, że oskarżonym jest były oficer policji federalnej. Teraz okazuje się, że oskarżony nie jest byłym oficerem. Jest oficerem RCMP. Na tzw. leave of absence (swego rodzaju zawieszenie w wykonywaniu czynności) – ale dalej zatrudniony. Czy może mieć to jakiś związek (np. zemsta? zaburzenia emocjonalne?) ze sprawą Roberta Dziekańskiego i kompletną kompromitacją RCMP w sposobie dochodzenia i zachowania się policji federalnej w tej kwestii? Warto na przebieg sprawy zwrócić uwagę.
Być może obie sprawy kompletnie ze soba nie związane. Byc może nie. Warto tez pamietać o innym oficerze RCMP: dowódcy grupy, które była winna śmierci Roberta Dziekańskiego. Ten oficer RCMP kilka miesięcy później spowodował śmierć młodego rowerzysty i zbiegł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy ofiarze spowodowanego przez niego wypadku. Ani za jedną ani za drugą sprawę wymiar tzw. sprawiedliwości nie wymierzył mu do tej pory żadnej kary. Co też nikogo, sarkastycznie mówiąc, nie ździwiło.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski). Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>