Noblesse oblige

Kończący się rok, jak zawsze skłania do pewnych refleksji. Swego rodzaju balansu w byznesie, zwanym „Life Co. – Limited” lub „Życie – spółka z ograniczona odpowiedzialnością”.
Wystarczy spojrzeć na giełdy z całego świata, by się zorientować, że interes nie idzie najlepiej. Od bardzo długiego już czasu. Tak po prawdzie, to nie szedł dobrze chyba nigdy. Że się ciągle „kręci” jest bardziej zdaje się efektem pewnego determinizmu dziejów (coś w końcu robić trzeba)niż zdrowej logiki. Nie , nie mówię tu o bilansie własnego życia, ale życia nas – ludzkości.
90 lat temu zakończyła się w Europie I wojna światowa, zwana Wielką. Po rzezi milionów żołnierzy, w większości nieświadomych, o co w niej de facto chodziło. Pierwsza na skalę kontynentalną od czasu wojen napoleońskich. Ledwie 21 lat później straszliwa wojna z faszystowskimi państwami Osi i nieopisane zbrodnie niemieckie. Holocaust Żydów, Cyganów, gejów, i szeregu innych mniejszości narodowościowo-społecznych. Upodlenie człowieka i człowieczeństwa najgłębsze chyba w historii. Ale czy rzeczywiście? Czy zrzucenie bomb atomowych na japońskie miasta, kiedy nie było militarnej ku temu konieczności było mniejszą zbrodnią niż masowe rozstrzeliwania w Palmirach warszawskich? Czy zbombardowanie Warszawy w 1939 i 1944 było wystarczającym usprawiedliwieniem na dywanowe bombardowanie Drezna, Hamburga i Kolonii? Potem oczywiście wojna koreańska, zaraz potem wietnamska ze straszliwym napalmem, który dla ginących wietnamskich wieśniaków nie różnił się niczym od katuszy ofiar Nagasaki i Hiroszimy. Od 40 lat trwająca bez przerwy wojna izraelsko-palestyńska, z ponowną od kilku dni ofensywą na Zachodnie Wybrzeże. Nieustanne mordy lokalnych kacyków i Hitlerków w Afryce. Biblijna w wymiarach rzeź w Rwandzie, Kongo, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Erytrei, masowe mordy w Sudanie. Wreszcie na kontynencie europejskim: wojny i wyżynanie się słowiańskich i albańskich narodów bałkańskich. O „drobnostkach” takich , jak wewnętrzne masowe mordy i więzienia aparatu sowieckiego wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej w latach 40-tych i 50-tych nie wspomnę. Wojna iracko-irańska z milionami poległych. Jedna z ostatnich niewytłumaczalnych zbrodni – inwazja amerykańsko-brytyjska na Irak i zrujnowanie tego kraju połączone ze zbrodniami wojennymi dokonanymi przez żołnierzy tzw. koalicji, jakich armie zachodnie od czasów II wojny światowej się nie dopuszczały.
Bilans. Przy coraz bardziej zobojętniałym obywatelu sytego świata. Czy mamy środki by to powstrzymać? Mamy. Ale brakuje nam woli. Nieugiętości. I bezwzględności wobec tych, którzy się składanym nam obietnicom sprzeniewierzyli. Dzieci umierają dzień za dniem z głodu, nie ma szkół, nie ma podstawowych leków. Ale znalazły się natychmiast setki bilionów na ratowanie banków, koncernów. Zawiedli wszyscy: królowie, prezydenci, generałowie, papieży, biskupi. A przecież, co najmniej od czasów Rewolucji Francuskiej, wiemy, że władza pochodzi od nas, nie od Boga. A więc zawiedliśmy my. Zawiedli ojcowie i matki nie wychowując dzieci na dostatecznie porządnych i uczciwych ludzi, zawiodły systemy szkolne. Wyzwalając się z okrutnych kajdan feudalizmu, nałożyliśmy w krótkim czasie dobrowolnie kajdanki komercjalizmu. Nie ważne czy coś słuszne. Ważne za ile. I ile.

W dawnych czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów (choć oczywiście było w niej tych narodów dużo więcej niż dwa) klasa posiadająco-rządząca, szczególnie ta wykształcona i świadoma moralnie dwuznacznej pozycji uprzywilejowania, używała skromnej maksymy francuskiej, która usiłowała ten moralny dysonans wyrównać: noblesse oblige. W wielkim skrócie miało to oznaczać, że z przywilejem idzie w parze olbrzymi obowiązek i odpowiedzialność. Od czasów republikańsko-demokratycznych, kiedy wszyscy staliśmy się równymi wobec prawa „panami”, warto tą maksymę przywrócić. Nie herb czyni z chama pana. Ale świadomość, że szlachetność zobowiązuje.

About Bogumil P-G

publisher, essayist, poet lived (and born) in Poland, later England, Italy, presently in Canada
This entry was posted in blog Bogumiła (polski). Bookmark the permalink.

4 Responses to Noblesse oblige

 1. Pawel says:

  Szanowny Panie Bogumile !
  Znamy sie jeszcze z Alberty. Ja z zona mieszkalismy w Lethbridge a Pan
  w Calgary. Spotkanie i poznanie nastapilo z okazji Zjazdu Kongresu Poloni Albertanskiej. O ile mnie pamiec nie myli pilismy wodke u nas w domu na 10st SW, lub u p.Krola.
  Przeczytalem z zainteresowaniem Pana felieton “Szalchectwo zobowiazuje”
  Zdziwilo mnie w nim to, ze nad zbrodniami II-giej wojny swiatowej, przeszedl Pan pomijajac tak istotny” wklad” Zwiazku Radzieckiego, w samych Brygidkach we Lwowie zamordowano ok.3000tys, a gdzie Katyn, masowe deportacje do obozow koncentracyjnych na Syberii, wysedlenia z rodzinnych stron. Przeciez Pan rodem z Wilna i mysmy o tym rozmawiali !
  Z powazaniem,
  Pawel Romaniszyn

 2. Panie Pawle – miło usłyszeć. Pamiętam, choć to pewnie ze 20 lat temu było ( choć już nie tą wódke, może było jej za dużo?). Ja już urodziłem się po wojnie i nie Wilnie, a wileńskim środowisku nowych, toruńskich “zabużaków”. Tych, którzy zakładali szybko uniwersytet toruński, teatr im Horzycy, filfarmonie pomorską itd (lwowiacy robili to samo we Wrocławiu). Cóż, historia nasza (myślę nie tylko o polskiej, ale ogólnoludzka) pełna jest wydarzen i mordów straszliwych. Moja najbliższa rodzina (właśnie przez to, że z Kresów) bardzo od strony sowieckiej ucierpiała, część nie przyżyła juz pierwszego dnia najazdu (17 września 39′). Ksiązki by na to nie starczyło, a nie tylko krótkiego zapisu w blogu. Dziękuję za komentarz i zycze pomyślności w 2009 roku.

 3. Nerifieri says:

  Hi I’d like to congratulate you for such a great made forum!
  Just thought this is a perfect way to introduce myself!

  Sincerely,
  Robin Toby
  if you’re ever bored check out my site!
  mardi gras Party Supplies.

 4. http://verifiedfile.com/images/todd-cowle.jpg

  Helping other children of this generation promises your own children a better future

  Chile & Haiti earthquake vitims require assistance. The Judah Taub & Red Cross ask for assistance.

  Help by way of Google.com…
  http://www.google.com/relief/haitiearthquake/

  More information:
  http://www.redcross.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>